A többi szilárd mikroműanyag, illetve a félszilárd és folyékony polimerek, folyékony műanyagok azonban nem láthatóak az emberi szem számára. Ezeket azért használják, mert ezek gondoskodnak arról, hogy a fedő hatású kozmetikumokat, mint az alapozó vagy a színes dekorkozmetikumok, gyönyörűen el lehessen dolgozni, szépen és egyenletesen el tudd oszlatni a bőrödön. De nem kell ehhez színes kozmetikum sem, hiszen például a golyós dezodorokban is megtalálhatók, ezért lehet kényelmesen és könnyedén felkenni a terméket a bőrre, egészen egyszerűen jó érzés lesz használni.
Nem is gondolnád, de a samponokban is jelen vannak azért, hogy védőréteget alakítsanak ki a hajszálakon, így megkönnyítve a tincsek kifésülését. A hidratáló krémekben pedig azért vannak jelen, mert rugalmas érzést biztosítanak a bőr számára. Ezek után tényleg félelmetes belegondolni abba, hogy ezek a láthatatlan nanorészecskék vajon mennyire épülnek be a szervezetünkbe.
Ha össze kellene foglalni, mi mindenben vannak jelen, a válasz egyszerű, szinte mindenben:
- bőrradírozókban,
- fogkrémekben,
- hidratáló krémekben,
- ajakbalzsamokban,
- körömlakkokban,
- púderekben.
- arclemosókban,
- rúzsokban,
- alapozókban,
Így ismerd fel a mikrogyöngyöket!
A mikroműanyagokat nem nehéz felismerni, elég csak megnézni az összetevők listáját. Ezt tedd meg akkor is, ha úgy gondolod, lehetetlen dolog, hogy mikroműanyagot tartalmazzon az adott termék, ugyanis több száz olyan összetevő létezik, amely tulajdonképpen mikroműanyagot jelöl.
A Beat the Microbead oldal az egyik legátfogóbb forrás a témában, érdemes követni a tevékenységüket. Az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) korlátozási javaslatai, az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) és egy független európai környezetvédelmi tanácsadó cég (Tauw) segítségével összeállítottak több listát is, amely segíhet. A vörös listájukat érdemes böngészni, ha kíváncsi vagy, milyen összetevők jelentik a kozmetikumok esetében, hogy mikroműanyagról van szó.
A kozmetikumokban leggyakrabban előforduló mikroműanyagok a következők:
- polietilén (polyethylene – PE),
- polietilén-tereftalát (poly-e-terephthalate – PET),
- polimetil-metakrilát (polymethyl methacrylate – PMMA).
- polipropilén (polypropylene – PP),
De hogy ne kelljen még ezt is fejben tartani elég az is, ha annyit megjegyzel: a legközelebbi vásárlás során nézd meg, hogy van-e az összetevők között “poli”-val, vagy “poly”-val kezdődő szó!